Nem kell megszereznünk a kutya bizalmát vagy a barátságát, mert már a barátunknak született - mielőtt még felnyitná a szemét, már hisz bennünk; még mielőtt megszületne, máris az embernek adta magát.
Maurice Maeterlinck
Gyakran előfordulhat fajtától függetlenül, ivarérett kan és szuka kutyák közötti agresszió, ami nem veszélytelen !
Megelőzhető mindez ha időben közbe lépünk, hiszen ilyenkor a kutyák a fejüket, farkukat magasan tartják, mereven néznek, felborzolják a szőrüket, morognak, vicsorítanak akár ugathatnak is. Ez mind intőjel!
Saját kutyáink között is kialakulhat verekedés, ennek oka lehet a gazdi gyengesége, szocializáció hiánya, de genetikai okok is szerepet játszhatnak. Fontos, hogy a falkán belül, tisztázott legyen a rangsor.
Mi kell ahhoz, hogy kutyáink még az elején harc nélkül eldöntsék a hierarchiát?
Általában ezt pózok és gesztusok segítségével alakítják ki egymás között, amibe nem szabad bele avatkozni!
Na de, mi van akkor ha, két domináns állat találkozik akkor már nem ilyen egyszerű a helyzet ami nagy valószínűséggel verekedésbe fog torkollani!
Tehát én azt mondom ha nem domináns, ha domináns kutyákról van is szó, segítsük elő harc nélkül lebonyolítani a rangsort, ezzel megelőzhetjük a sérüléseket!
Mit is csináljunk?
Emlékezünk vissza mit is írtam az előző bejegyzéseimben!
Amikor kutya érkezik a házhoz, már akkor fontos lefektetni a szabályokat!
Hogyan is tegyük?Az ajtón előbb a családtagok , és utána a kutya léphet be!
Na de mi van akkor ha már van egy vagy több kutyusunk, ilyenkor először a domináns kutyusunkkal ismertetjük meg , még hozzá úgy, hogy elvisszük egy közös sétára, ha ez jól sikerül akkor bevihetjük őket a kutyafuttatóba.
Mire ügyeljünk előbb mi majd a domináns kutya lépje át az ajtót és utána hívjuk be az új családtagot! Ne vigyünk se labdát , se semmilyen játékot és nehogy elkezdjünk botozni velük, ez most nem a játékról szól hanem az ismerkedésről a rangsor kialakításról! Abban az esetben ha több kutyusunk van utána már ők is csatlakozhatnak egy közös sétára és később vigyük be kutyusainkat a futiba, de figyeljünk oda, hogy rangsor szerint hívjuk be az ajtón őket!
Elfelejtettem megemlíteni ha esetleg hajba kapnának a verekedést kezdő kutyát borítsuk a hátára, úgy, hogy a lábai égnek álljanak és addig nem engedjük felállni míg megadást nem tanúsít! Semmiféleképpen nem bántjuk egyik kutyánkat sem!Ezzel ismét megmutatjuk a falkának , hogy mi vagyunk a falkavezérek és ez nem megengedett viselkedés! Majd lenyugtatásképpen elvisszük a csapatott egy közös sétára , majd ismét bevisszük a futiba őket!
Haza érve betartjuk az ajtón való közlekedés szabályait! Most már nem lesz gond! Mutassuk meg az új jövevénynek a helyét a vizes tálat.
Külön kitérnék még egy lényeges dologra az etetésre! Leültetjük kutyáinkat és a rangsorban elől elhelyezkedő kutyát hívjuk előbb a táljához és utána rangsor szerint a többieket ! Ne hagyjuk magukra evés közben őket! Később már annyira össze szoknak, hogy evés közben nem kell őriznünk falkánkat!
Saját tapasztalatból mondom, hisz nekem is három kutyusom van. Annyira össze tartanak sem etetéskor sem játék közben nincs balhé!
Érdekességként mesélem el, amikor a legkisebb kutyusomnál allergiás reakció lépet fel a a falkavezér szukám el kezdett éktelenül ugatni , összevissza rohangált és akkor láttuk, hogy baj van a legkisebbikkel! Így időben észleltük és mielőtt komolyabb baj lett volna orvosi segítséget kapott! Ilyenkor elcsodálkozom, hogy milyen okosak és csodálatosak az állatok, amit sok emberről nem mondhatunk el !
A következő részben az idegen kutyákkal való agresszivitásról lesz szó!
Mindenkinek jó kutyázást kívánok!